Řecko nedávno přijalo kontroverzní opatření, které umožňuje některým podnikům zkrátit pracovní týden na šest dnů. Cílem je zvýšit produktivitu a zaměstnanost v této jihoevropské zemi. Od 1. července platí nové nařízení, které se vymyká celosvětovému trendu zkracování pracovní doby.

Podle nových pracovních zákonů, které byly přijaty v loňském roce, budou mít zaměstnanci soukromých podniků, které poskytují nepřetržité služby, možnost pracovat dvě hodiny denně navíc nebo si přivydělat osmihodinovou směnou. To znamená, že tradiční 40hodinový pracovní týden by se u některých podniků mohl prodloužit na 48 hodin týdně. Pracovníci v oblasti stravovacích služeb a cestovního ruchu však z této iniciativy nejsou vyloučeni.

Giorgos Katsambekis, přednášející evropskou a mezinárodní politiku na britské Loughborough University, označil zavedení šestidenního pracovního týdne řeckou vládou za “velký krok zpět” pro pracovní sílu, která již nyní pracuje nejdéle v Evropské unii. Podle údajů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) pracují zaměstnanci v Řecku více hodin než v USA, Japonsku a většině zemí EU. V roce 2022 řečtí zaměstnanci odpracovali průměrně 1 886 hodin, což je více než průměr v USA (1 811 hodin) a v EU (1 571 hodin).

Vláda premiéra Kyriakose Mitsotakise tvrdí, že toto opatření je “přátelské vůči zaměstnancům” a “hluboce orientované na růst”. Má pomoci zaměstnancům, kteří nejsou dostatečně odměňováni za práci přesčas, a zároveň potlačit problém nehlášené práce. Odbory a političtí pozorovatelé však tento krok ostře kritizují.

Uživatelská diskuse

Napsat komentář

Přihlásit se

Registrovat se zdarma

Obnova hesla

Zadejte uživatelské jméno nebo e-mailovou adresu, e-mailem obdržíte odkaz pro vytvoření nového hesla.