Pražská burza pokračovala v růstu počtvrté po sobě. Index PX ve středu posílil o 0,48 procenta na 1567,22 bodu. Většina hlavních emisí zaznamenala růst, ale akcie energetické společnosti ČEZ a zbrojovky Colt CZ oslabily. Nejvýrazněji rostly akcie výrobce dronů Primoco, které zpevnily o 2,69 procenta na 955 korun. Také pojišťovací skupina VIG zaznamenala růst, její cenné papíry zdražily o 1,72 procenta na 771 korun. Akcie bankovní skupiny Erste přidaly 1,62 procenta na 1160 korun. Růst byl patrný i u akcií Photon Energy, tabákové firmy Philip Morris, Komerční banky, Monety Money Bank a Kofoly. Na nule uzavřely cenné papíry společnosti Gevorkyan. Nejhorším výkonem na pražské burze se ve středu stal Colt CZ, jehož akcie oslabily o 2,06 procenta na 666 korun.

  • ČEZ je energetická společnost, která se specializuje na výrobu elektřiny a tepelné energie. Má také zájem o oblasti obnovitelných zdrojů energie. Historie: ČEZ byla založena v roce 1992 a stala se jedním z největších energetických podniků ve střední a východní Evropě. Její historie sahá až do doby, kdy byla Česká republika součástí bývalého Československa.
  • Colt CZ je zbrojovka, která se specializuje na výrobu palných zbraní, jako jsou pistole, pušky a revolverové náboje. Historie: Colt CZ má dlouhou historii, která sahá až do 19. století. Firma byla založena v roce 1836 v USA a postupně se rozšířila do celého světa. Je známá svými kvalitními zbraněmi a inovativními technologiemi.
  • Primoco je výrobce bezpilotních letadel (dronů) pro civilní a komerční účely. Historie: Primoco byla založena v roce 2013 v České republice. Jejich drony jsou využívány například pro průzkum, monitorování a zemědělství.
  • VIG je pojišťovací skupina, která poskytuje různé druhy pojištění (životní, majetkové, odpovědnostní atd.). Historie: VIG byla založena v roce 1824 ve Vídni, Rakousko. Je jednou z největších pojišťovacích společností ve střední a východní Evropě.
  • Erste Group je bankovní skupina, která poskytuje finanční služby, včetně úvěrů, spoření a investic. Historie: Erste Group byla založena v roce 1819 v Rakousku. Je jednou z nejstarších bankovních institucí ve střední Evropě.
  • Photon Energy se specializuje na solární energii a fotovoltaické systémy. Historie: Firma byla založena v roce 2008 v České republice. Jejich technologie slouží k výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Uživatelská diskuse

Napsat komentář

Přihlásit se

Registrovat se zdarma

Obnova hesla

Zadejte uživatelské jméno nebo e-mailovou adresu, e-mailem obdržíte odkaz pro vytvoření nového hesla.