Od srpna se začne v Česku rozjíždět komunitní energetika, která umožní lidem sdílet elektřinu. Například si ji budou moci vyrobit na fotovoltaické elektrárně na střeše chaty a spotřebovat ji v bytě ve městě. Lidé budou moci elektřinu sdílet i s rodinou nebo přáteli – stačí k tomu registrace u datového centra a nový, chytrý elektroměr.

Registrace začne 1. srpna. Odběratelé, kteří chtějí sdílet elektřinu například z chalupy do bytu, se mohou ohlásit Elektroenergetickému datovému centru (EDC). Registrace společenství u Energetického regulačního úřadu je také nutná. Formulář pro registraci je jednoduchý a obsahuje údaje o společenství, jeho formě a účastnících. Kromě toho je potřeba mít chytrý elektroměr, který odečítá po čtvrthodinách. Distributoři jej musí zdarma nainstalovat do tří měsíců po registraci. Doporučuje se také pozvat revizního technika, aby zkontroloval odběrné místo a rozvaděč.

I když se tato možnost může zdát zajímavá pro domácnosti, Solární asociace očekává, že sdílení elektřiny bude spíše příležitostí pro města a firmy. Například obce mohou posílat elektřinu z jednoho objektu na druhý, a firmy s více objekty mají obrovský potenciál pro tuto praxi. Reálně se zájemci začnou sdílet elektřinu po uplynutí lhůt, během několika týdnů nebo měsíců. Pro bližší informace můžete kontaktovat infolinku EDC nebo navštívit jejich webové stránky.

Uživatelská diskuse

Napsat komentář

Přihlásit se

Registrovat se zdarma

Obnova hesla

Zadejte uživatelské jméno nebo e-mailovou adresu, e-mailem obdržíte odkaz pro vytvoření nového hesla.